منو


نقش تلاش وکوشش در موفقیت

نوشته شده در دوشنبه ششم اسفند ۱۳۸۶

یکی دیگر از علل به موفقیت نرسیدن برخی از جوانان این است که روح فعالیت در آنها کشته شده است و دلیل این سخن، هجوم جوانان به سوی ادارات و اشغال میزهای مؤسسات دولتی است ونشانگر آن عدم عشق به کارهای سنگین است. با تحقیق درزندگی مردان موفق نشان میدهد که همگی این مردان مردکاروتلاش بوده اند به عنوان مثال الکساندر هامیلتن نابغه عصر خود میگوید :مردم به من میگویند تو نابغه هستی من از نبوغ خودم خبر ندارم فقط میدانم شخص زحمتکشی هستم.

 

در زندگی نامه بیشتر دانشمندان میخوانیم که ایشان در زندگی خواب و استراحت کافی نداشته اند حتی خوراک کاملی نمیخوردند و شب وروز در آزمایشگاه و محل کار خود به سر میبردند و علت آن : 

کشف استعداد.

تلاش در راه این استعداد. 

 

شاید میتوان گفت این افراد از نظر حافظه نابغه نبودند و حتی مغز آنها بایک فرد عادی یکی بوده است ولی در سایه سعی و تلاش به آنجا رسیده اند که مردم تا ابد مدیون زحمات بی دریغ ایشان هستند .

 

در مقابل گفته های بالا در مجله موفقیت شماره 69ص23یک شاعر خارجی در باره گذاشتن چیزی از خود میگوید :یک نقاشی احمقانه بکش یک شعر لی لی  لولو بگو یک آواز لالالی لی بخوان  توی آشپز خانه دیرام دارام برقص چیز جدیدی به جا بگذار که قبلا در دنیا نبو ده است .

 

وقتی این شعر را با آمیزه های دینی خود میسنجیم به روشنی به یک پوچ گرایی میرسیم و به غنی بودن دین خود و مذهب خود پی میبریم که برای هر ساعت و برای هر روز ما انسانها برنامه ریزی کرده است و هرگز کاری لغو و بیهوده را جزء برنامه کاری قرار نداده است و در سایه برنامه ریزی صحیح وبا تلاش و کوشش است که انسان میتواند به درجات عالی برسد. در این جا لازم میبینم که مثال جالبی را که برای خودم نیز مؤثر بوده است بیاورم :

پدری که به پسرش درس تلاش و کوشش میداد به او گفت :پسرم به این مورچه نحیف نگاه کن من ساعتها او را زیر نظر داشتم این موجود خستگی ناپذیر بارها و بارها با این توشه بزرگ از این دیوار بزرگ بالا رفت و پایین افتاد اما از تلاش باز نایستاد . پسر جلو رفت و با انگشتش مورچه را له کرد و پیروزمندانه گفت :فایده این همه تلاش و کوشش چیست ؟پدر با تأسف نگریست و گفت :بیهودگی این نیست که ممکن است لحظه ای دیگر با سر انگشتی له شوی بیهودگی آن است که برای لحظه ای دیگر چه اتفاقی خواهد افتاد و دست از تلاش برداری .

 

منبع: مجله موفقیت

نوشته شده توسط سید مهدی مطهری |
--------------------------------------------------------------------------------------

این وبلاگ برای پاسخ به سوالات پرسش مهر 8 که توسط ریاست جمهوری کشورمان مطرح شده ایجاد گردیده است.سولات پرسش مهر 8 عبارتند از:
1-چه عواملی ما را در مسیر پیشرفت و تعالی همه جانبه قرار می دهد؟
2- راههای رسیدن به پیشرفت و تعالی همه جانبه چیست و چه موانعی ما را از دستیابی به این نقطه بلند باز می دارد؟
3-چگونه می توانیم موانع پیشرفت و تعالی را از سر راه خود برداریم تا به سرعت به سوی قله ها گام برداشته و در جایگاه رفیع در دنیای امروز قرار گیریم؟

------------------------------------------

نویسنده
سید مهدی مطهری
....

------------------------------------------

------------------------------------------

آرشیو موضوعی
پیشرفت از دیدگاه بزرگان
عوامل پیشرفت
موانع پیشرفت
پیشرفت در سازمانها
راههای مقابله با پیشرفت

------------------------------------------
لوگو
چگونه پیشرفت کنیم؟
RSS